Esir düşen iki ABD’li savaşçı Rus basınında

Rusya’nın RT kanalı, iki eski ABD askeri Alex Drueke ve Andy Huynh’un Harkov bölgesindeki bir çatışma sırasında ekipten ayrıldığını, ormandan çıktıktan sonra bir köyde Rus devriyesine teslim olduklarını aktardı.

ANNESİNE MESAJ GÖNDERDİ

RT’nin paylaştığı görüntülerde annesine mesaj gönderen Alex Drueke, “Anne, sadece hayatta olduğumu bilmeni istiyorum. En kısa sürede evde olmayı umuyorum. Benim için köpeğimiz Diesel’i sev. Seni seviyorum” dedi. Rus televizyonu ayrıca Drueke ve Huynh’un Rusça, “Ben savaşa karşıyım” dediği kısa videolarını yayınladı.

Esir düşen iki ABD’li savaşçı Rus basınında

‘UKRAYNA’YA GİTMEYİN’

Drueke ve Huynh haricinde Ukrayna’ya giden Grady Kurpasi isimli üçüncü bir eski ABD askerinden de geçen haftadan bu yana haber alınamıyor. Cuma günü konuya ilişkin bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, “Henüz nerede olduklarını bilmiyoruz ama buradan tekrarlamak istiyorum: Amerikalılar şu anda Ukrayna’ya gitmemeli” demişti. Rus RT kanalı, Drueke ve Huynh’un Rus yanlısı ayrılıkçı Donbas bölgesinde bulunduklarını bildirdi. Ukrayna için savaşan iki Britanya vatandaşı da geçtiğimiz günlerde yakalanmış ve Rus ayrılıkçılar tarafından idam cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir