Hastalara hayat sigortası imkânı

Axa Hayat ve Emeklilik Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, havayolu şirketlerinde görev yapan pilot ve kabin çalışanlarının da artık hayat sigortası ile sigortalanabileceğini açıkladı. Küntay, 1 Haziran’da uygulamaya giren yeni hayat sigortası genel şartları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yeni genel şartlardaki en önemli değişikliklerden birinin havayolunda yolcu sıfatı dışında seyahat eden pilot, teknik personel, kabin çalışanlarının hayat sigortası kapsamına alınması olduğunu belirterek, “Bu kesim bugüne kadar hayat sigortasının kapsamı dışında tutuluyordu. Yeni genel şartlarla onlar da sigorta teminatı altına alınmış oldular” dedi.

Küntay, hayat sigortalarında yeni değişiklikle, poliçenin düzenlenmesi sırasında sigortalının mevcut olan veya daha öncesine dayanan rahatsızlığı sonucu oluşabilecek vefatların poliçede yazılmak kaydıyla teminat kapsamı dışında bırakılabileceğine dikkat çekerek, “Örneğin, sizin sözleşmenin yazılması sırasında kalp hastalığı, kanser gibi önemli bir hastalığınız var; bunlar dışarıda bırakılarak sigorta yapılması mümkün olacak. Eskiden sigorta yapılmıyordu, genellikle tamamen reddediliyordu” şeklinde konuştu.

BORÇ VERİLEBİLİYOR

Olgun Küntay, “Yeni genel şartlarda önemli değişikliklerden biri de sigortalıya borç verilecek olması. “Hayat sigortasından artık borç verilebilecek mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Bu uygulama geçmişte de vardı. Bireysel emeklilik sistemi öncesinde yaygın olan birikimli hayat sigortalarında borç verme imkanı vardı ve geçmişte de yaygın olarak kullanılan bir enstrümandı. Ama birikimli hayat sigortaları bireysel emeklilik sistemi ile beraber ağırlığını kaybetti. Bu borç verme de o süre içerisinde yavaş yavaş sönümlendi, artık bilinmeyen bir şey haline geldi.”

25 MİLYON KİŞİ HAYAT SİGORTALI

Olgun Küntay, hayat sigortaları pazarı hakkında bilgi vererek, sigortacılığın yüzde 17’si büyüklüğünde olduğunu, 25 milyona yakın sigortalı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “2021 yılında hayat sigortaları pazarı yüzde 23 büyüdü. 2022 yılının ilk çeyreğinde de enflasyonun etkisi ile yüzde 50 büyüme var ama toplam sigorta pazarı içindeki payında azalma var. Kredi hacminde genişleme ile 2022 yılının devamında bir toparlanma bekliyorum. Hayat sigortacılığı ağırlıklı olarak bankalar tarafından verilen kredilerle bağlantılı hale geldi. Bankaların kredi hacimlerine ve kredi politikalarına bağlı olarak hayat sigortacılığı da iniş çıkış gösteriyor. Bizim daha farklı bir hayat sigortacılığına ihtiyacımız var.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir