Mağaza trafiği arttı e-ticaret hız kesti

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Mayıs 2021’de üyelerimizin yaklaşık yarısı toplam cironun en az yüzde 11’ini e-ticaretten elde ediyordu. Geçen ay bu oran yüzde 30’a geriledi” dedi. Öncel, ramazan bayramı ve anneler günü alışverişinin de etkisiyle perakende sektörünün hareketli bir mayıs ayı geçirdiğini belirterek, BMD üyeleri arasında yapılan mayıs ayı anket sonuçlarını değerlendirdi. Fiyatların daha fazla artacağı endişesiyle geçen ay ciroların ortalama yüzde 30-35 arttığını bildiren Öncel, ciroları ağırlıklı olarak yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışının yukarı taşıdığına dikkat çekti. 

‘TURİZM LOKOMOTİF OLACAK’ 

Sinan Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havanın ısınması ve pandeminin etkisini yitirmesi ile birlikte cadde ve AVM mağazalarımızın trafiğinde önemli bir artış oldu. Pandemi döneminde büyük bir sıçrama yapan e-ticaretin toplam ciro içindeki payında ise düşüş gözlemledik. Yerli müşterinin alışveriş adetlerinde henüz 2019 düzeyine ulaşamadık. Yerli tüketicinin alım gücünün giderek düşmesi ve kredi kartları ile ilgili son düzenlemenin tüketim harcamalarına olumsuz yansıyacağını öngörüyoruz. TL’deki değer kaybı yabancılar için ülkemizde alışverişi çok cazip hale getiriyor. Bazı lüks markalarda cironun yüzde 60-70’i yabancılardan elde ediliyor. Ortadoğu’dan, Avrupa’dan ve Rusya’dan gelen misafirlerimiz yoğun alışveriş yapıyorlar. Turizm haziran-eylül döneminde perakende sektörünün lokomotifi olacak gibi görünüyor.”

Sinan Öncel, perakende sektörü için hammadde maliyetlerindeki artışın da ciddi bir sorun oluşturmaya devam ettiğini vurguladı. Piyasalarda maliyet artışlarının süreceği yönünde bir beklenti olduğunu belirten Öncel, “Firmalarımız vadeli ödeme bir yana avans vererek dahi üretim yaptırmakta zorlanıyorlar. Piyasa peşin haricinde fiyat veremiyor. Ürettiğimiz her parti ürün bir öncekine göre daha pahalıya mal oluyor. Bu da firmalar için sermaye yetersizliğini ortaya çıkarıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir