SINAV BAŞLADI! ÖSYM 2022 YKS sınavı ne zaman ve saat kaçta bitiyor? TYT, AYT ve YDT sınav sonuçları ne zaman açıklacak? İşte ÖSYM takvimi

2022 YKS sınavı ilk oturumu olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) bugün yapılacak. Milyonlarca üniversite adayının beklediği gün geldi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün başlıyor. Sınav merkezlerinin önü yavaş yavaş kalabalıklaşmaya başladı. Adayların büyük bölümü sınava kendilerine destek olmak için yanlarında olan velileriyle birlikte geliyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1’inci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.15 itibariyle başlayacak. Uzun zamandır sınava hazırlanan adaylar sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezlerine gelmeye başladı. Adaylar ellerinde giriş belgeleri ile okul önlerinde sınav saatini heyecanla beklemeye başladı. Çocuklarıyla birlikte sınav merkezlerinin önüne gelen anne-babaların da adaylar kadar heyecanlı oldukları gözleniyor.

Aylardır sınava hazırlanan adaylar YKS’nin TYT, AYT, YDT oturumlarında ter dökecek. Sınav öncesi adaylar, YKS sınav giriş belgelerine “ais.osym.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. 18-19 Haziran’da yapılacak üniversite sınavında TYT, 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecek. Adayların sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.

TYT’DE KAÇ TEST VAR?

TYT’de 4 test var. Derece yapan öğrencilere de baktığımızda en başarılı adayların sınava Türkçe testi ile başladığını görüyoruz. Sınava Türkçe ile başlayın çünkü okuduğunu anlamaya dayalı yorum soruları olduğu için metinler zorlayıcı olabiliyor. Özellikle son 3 yıldır metin ağırlıklı soru soruluyor. Testte 40 soru var. Aday başka testten sınava başlayıp Türkçe testine geldiğinde yorulmuş oluyor. Ancak paragraf sorularını halledip sınava devam etmek motivasyon kazandırıyor.

YKS (TYT, AYT, YDT) SINAVI NE ZAMAN, SÜRELERİ KAÇ DAKİKA?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir