Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan’la yeni ticaret hedefini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Kazakistan bizim nasıl ata yurdumuzsa Türkiye de kardeşlerimizin ikinci evidir. Anadolu’yu bizlere vatan kılanlar, Hoca Ahmet Yesevi’nin ocağında pişen gönül erleridir. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 33. yıldönümünü idrak ediyoruz. Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle işbirliğimizi, geliştirilmiş ortaklık stratejisine yükselttik. Türkiye olarak Kazakistan’ın istikrarına ve huzuruna büyük önem veriyoruz. Ocak ayında Kazakistan’da yaşanan elim olaylarda hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralananlara Allah’tan şifa diliyoruz. Kapsamlı reform programını destekliyoruz. Kazak kardeşlerimizin istikrarı, güvenliği huzuru için üzerimize düşenleri yapmakta olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Biz bu dayanışmamızı sürdürerek geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistanla yeni ticaret hedefini açıkladı

YENİ TİCARET HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Sayın Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ilişkilerimizi tüm boyutlarda değerlendirdik. Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz sene 5,3 milyar doları aştı. Böylece 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefi kısa sürede geride bırakmış olduk. Yine hızlı adımlarla 10 milyarlık hedefimize ulaşacağız. Bölgesel ve uluslararası meselelerde fikir alışverişinde bulunduk. Özellikle Ukrayna’daki krizi ele aldık. Krizin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde barışçıl yollarla çözülmesini görüş birliği sağladık. Bu savaş Türk devletlerinin gerek ikili düzeyde gerek Türk devletleri teşkilatı çatısı altında önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Aramızda yine Stratejik İşbirliği Konseyi’yle alakalı toplantımızı da Ekim ayında Kazakistan’da gerçekleştireceğiz. Bugünkü görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum, ülkemizi ziyaret eden Sayın Tokayev ve heyetine, şahsım ve heyetim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistanla yeni ticaret hedefini açıkladı

“ERDOĞAN VİZYON SAHİBİ BİR LİDER”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Bizler bugün çok önemli konular üzerinde kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik” diyerek şunları söyledi:

Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’a kutsal Anadolu topraklarına resmi ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan bilge ve saygın bir siyasetçidir. Bu yüzden düşünceleri çok önemlidir. Türkiye Kazakistan’ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülke Türkiye’dir. Bu yüzden Kazak halkı bunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Yurt dışındaki ilk büyükelçiliğimiz Ankara’da açıldı. Bu çok önemlidir. Türkiye Kazakistan için çok önemli stratejik bir ortaktır. Türkiye her daim Kazakistan’a destek çıktığını biliyoruz. Bugün ikili görüşmeler sonucu önemli anlaşmalar sağladık. Birçok alanlardaki işbirliğini daha da pekiştirmeye olanak sağlayacaktır. Bizler, Türk-Kazak işbirliğini yeni düzeye taşımak için geliştirilmiş stratejik işbirliğini kabul ettik. Bu kardeşliğimizi pekiştirerek etkileşimimizi geliştirecek önemli bir adımdır.

“ORTAK PROJELERİN SAYISI 150’YE ULAŞMIŞTIR”

Türkiye, Kazakistan’ın dış ticaret sıralamasında ilk 5’te yer almaktadır. Bugün ticaret hacmi 5 milyar dolara ulaşmıştır. Bunu 10 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. İki ülke arasında ortak proje 150’ye ulaşmıştır. Toplam değeri 5.5 milyar dolardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.