Son dakika: Rusya’dan flaş Finlandiya kararı! Elektrik tedariki askıya alındı

Rusya NATO’ya başvurma kararı arefesindeki Finlandiya da İsveç’i defalarca kez uyarmış ve üye olmaları halinde Rusya’nın kendi önlemlerini alacağını duyurmuştu.

Finlandiya ve İsveç’ten peş peşe gelen açıklamalar sonrası Rusya ilk adımı attı. Finlandiya yetkilileri Rusya’nın elektrik tedarikinin askıya aldığını duyurdu.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’TEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakanı Sanna Marin iki gün önce yaptıkları ortak açıklama ile NATO üyeliğine başvurmaktan yana olduklarını duyurmuştu.

Yapılan ortak açıklamada, “NATO üyeliği Finlandiya’nın güvenliğini ve tüm savunma ittifakını güçlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalıdır. Bu kararın alınması için gereken ulusal adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz” ifadeleri kullanılırken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Finlandiya’nın başvuru yapması durumunda katılım sürecinin ‘sorunsuz ve hızlı’ olacağını duyurdu.

Finlandiya’nın açıklaması ile NATO katılım başvurusuna kesin gözü ile bakılırken dün benzer bir açıklama da İsveç’ten geldi. NATO ile yayınlanan raporda “İsveç’in NATO üyeliği askeri çatışma eşiğini yükseltecek ve bu nedenle kuzey Avrupa’da caydırıcı bir etkiye sahip olacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.