Temizlik işçiliğinden Fransa Meclisi’ne… Seçimin en renkli sonucu Rachel Keke!

Fransız seçmenler Ulusal Meclis’te görev yapacak 577 ismi belirlemek üzere düzenlenen seçimlerin ikinci turunda sandık başına gittiler.

MACRON’UN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

Yaklaşık 2 ay önce yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un en büyük endişesi 2017’de ilk kez seçildikten sonra Ulusal Meclis’te elde ettiği mutlak çoğunluğu kaybetmekti. Macron’un korktuğu başına geldi ve 289 sandalye gerektiren mutlak çoğunluğu kaybetti.

Açıklanan ilk sonuçlara göre Macron’a destek veren partilerden oluşan merkezdeki partilerin oluşturduğu ittifak 234 sandalyede kaldı.

NUPES ANA MUHALEFET KONUMUNDA

Nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dikkat çeken bir ivme yakalayan radikal sol eğilimli Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LGI) lideri Jean-Luc Melenchon inisiyatifiyle kurulan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (NUPES), 141 sandalye elde etti.

Bu oran, sol bloğu oluşturan NUPES’ün Ulusal Meclis’te ana muhalefet konumunda olacağı anlamına geliyor. 

TEMİZLİK İŞÇİLİĞİNDEN FRANSA MECLİSİNE…

NUPES’in milletvekili seçilen adayları arasında meslektaşlarını daha iyi ücret ve koşullar için mücadeleye yönlendiren bir temizlik görevlisi de var.

Afrika kökenli 48 yaşındaki Rachel Keke, geçimini bir otelde temizlik yaparak sağlıyordu. Keke kendisi gibi çok sayıda işçi ile beraber Fransız tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etti ve hak arama mücadelesi onu Fransa Parlamentosuna kadar götürdü.

Keke’nin öncülüğünü yaptığı grevde çoğunluğu Afrikalı kadınlardan oluşan işçiler iki yıl verdikleri mücadeleden galip çıktılar. Keke, süpermarket kasa personeli veya bütün gün oturmalarına izin verilmeden ayakta duran mağaza güvenlik görevlileri gibi kilit çalışanların karşılaştığı zorlukları seçim kampanyası boyunca tekrar tekrar dile getirdi ve amacının ‘görünmeyeni görünür yapmak’ olduğunu belirtti.

Sol ittifaktan, ülkenin en fakir bölgesinden aday olan Keke, güçlü rakibi eski spor bakanı Roxana Maracineanu’yu geride bırakarak milletvekili seçildi.

Temizlik işçiliğinden Fransa Meclisine... Seçimin en renkli sonucu Rachel Keke
Rachel Keke’in başarısı sadece Fransa değil dünyada da geniş yankı uyandırdı

“BEN SESİ OLMAYANLARIN SESİYİM”

Keke, yarıştığı eski spor bakanını yenmesi durumunda parlamentoda dans etme sözü vermişti.

Temizlik işçisi siyahi bir kadının seçimi kazanması ülkede büyük bir coşku ile karşılandı. Keke ve destekçileri büyük zaferi sokakta beraber kutladılar.

Keke ilk açıklamasında “Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin” ifadelerini kullandı.

Sol ittifaktan aday olan Keke, kampanya sürecinde hedefinin gençlerin olduğunu belirterek “Seçim bölgemdeki gençlerle buluşacağım çünkü bu gençler artık hayata inanmıyor. Gençler çaresiz, kendilerine diyorlar ki ‘Hayır, Fransa iyi değil, Fransa artık kötü.’ Beraber çalışarak gençlere Fransa’yı yeni bir yüzle göstereceğiz”  demişti.

‘FRANSA PARÇALARA BÖLÜNDÜ, ÜLKE YÖNETİLEMEZ’

Fransa seçimlerden bugüne kadar sandıktan çıkan en karmaşık tablo çıktı. Seçim sonucu Fransa medyasında geniş yer aldı. Cumhurbaşkanı Macron neredeyse tüm gazetelerin eleştiri oklarının hedefindeydi.

CNN Türk Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin, Fransız basınından başlıkları şu şekilde aktardı;

Le Parisien Gazetesi ‘Yönetilemez’ manşeti ile okurları ile buluştu. Macron’un Fransa’yı yönetmek için çok büyük bir zorluk çekeceğini iddia eden gazete ciddi pazarlıkların oluşabileceğini yazdı.

La Croix Gazetesi ‘Fransa parçalara bölündü’ başlığını attı. Les Echos Gazetesi ‘Deprem’ başlığını attı ve hükümetin halk tarafından cezalandırıldığını öne sürdü.

L’Opinion gazetesi ‘Macron’a tokat’ başlığı attı ve yine salt çoğunluğa dikkat çekti. Le Figaro o ise ‘Macon yönetilemez bir Fransa ile karşı karşıya’ başlığını attı ve Cumhurbaşkanını bekleyen zor günlere dikkat çekti. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir