YKS SONUÇLARI: Üniversite sınavları sona erdi… Peki YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte beklenen tarih

Hayalindeki üniversiteye girebilmek için 2 gün boyunca Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter döken adaylar, dün Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ne (YDT) girdi. YKS maratonunun Sınav etabı da tamamlanmış oldu. Ama YKS maratonu devam ediyor. Şimdi sırada 20 Temmuz’da puanların açıklanması var.Hayalindeki üniversiteye girebilmek için 2 gün boyunca Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter döken adaylar, dün Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ne (YDT) girdi. YKS maratonunun Sınav etabı da tamamlanmış oldu. Ama YKS maratonu devam ediyor. Şimdi sırada 20 Temmuz’da puanların açıklanması var.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Şimdi adaylar, YKS sonuçları ve puanların açıklanacağı 20 Temmuz’u bekleyecek. TYT’ye girmeyen adayların AYT puanları hesaplanmıyor. AYT’den alınacak Sonuç, alan yerleştirme puanının yüzde 60’ını oluştururken TYT puanının ise yüzde 40’ı yansıyacak. İlgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Puan barajı uygulaması kaldırıldığı için Üniversite sınavına giren ve puanı hesaplanan tüm adaylar, tercih yapabilecek. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan “başarı sırası koşulu” uygulamasıysa devam ediyor. 

160 SORU, 180 DAKİKA

2 milyon 56 bin 512 adayın başvurduğu AYT, dün saat 10.15’te başladı. TYT’nin aksine bu yıl AYT ve YDT oturumlarının süresinde bir değişiklik olmadı. Adaylara 160 soru soruldu ve 180 dakika zaman verildi. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’nde; 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 10 Tarih-1 ve 6 Coğrafya-1 olmak üzere 40 soru soruldu. Sosyal Bilimler-2 testi de; Tarih-2 11 soru, Coğrafya-2 11 soru, Felsefe Grubu (Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık) 12 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe Grubu 6 soru olmak üzere toplam 40 sorudan oluştu. Matematik testinde 40 soru yöneltilirken, Fen Bilimleri Testi 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji olmak üzere 40 sorudan oluştu..

SON OLARAK YDT

168 bin 430 adayın başvurduğu Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.45’te başladı. Adaylara 80 soru için 120 dakika süre verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir