YKS’de ilk oturum TYT zor muydu, kolay mıydı? İşte TYT soru yorumları

YKS’de ilk oturum TYT zor muydu, kolay mıydı? sorusunun yanıtı için adayların sınavdan çıkması heyecanla bekleniyor. Adaylar sınav salonda ter dökerken, veliler de dışarıda büyük bir heyecan yaşıyor. Soru yorumları dakika dakika, öğrenciler sınavdan çıktıkça yapılacak röportajlarla haberimize eklenecek.

İçerde adaylar hayallerindeki Üniversite ve bölüme ulaşmak için sınavın ilk oturumunu başarıyla tamamlama gayretinde. Artık sınavda neredeyse iki saat geride kaldı. Adayların büyük bölümü ilk dakikalardaki heyecanı atlattı. Dışarda ise veliler aynı heyecanla dakikaların geçmesini bekliyor. Hepsi sadece içerdeki çocukları için değil sınavdaki tüm adaylar için birbirlerine iyi dileklerde bulunuyor. Veliler heyecanlarını bastırmak için birbirleriyle ve diğer aile bireyleriyle de sohbet ediyor. Bazı veliler sokak hayvanlarını sevip, besleyip zamanın hızla akması için kendini oyalıyor. Bazıları çocuklarının başarısı için dua ediyor. Bazı veliler ise ilk bekleyişi olmamasına rağmen aynı heyecanla bu sınavda yine çocuklarının yanında olduklarını söylüyor. Sınav devam ederken ‘Çocuklarımızdan daha heyecanlıyız’ diyen velilerle konuştuk.

GÖZLER TYT SINAVINDAN ÇIKACAK ADAYLARDA

Adayların sınav salonlarına alınmasıyla birlikte sınav 10.15 itibariyle başladı. Adayların YKS’nin birinci oturumu olan TYT sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden oluşan 120 soruyu yanıtlamak için 165 dakikaları olacak. Adaylar sınav salonlarında sorularla yüzleşirken dışarda onları bekleyenler ise meraklı ve heyecanlı gözlerle sınav merkezini izliyor. Veliler kendi heyecanları ve sınav süreçleri hakkında sohbet ediyor. Hepsinin ortak umudu ise sınav sonunda çocuklarının yüzlerinin gülümsediğini görmek…  Saat 10.00 itibariyle kapıların kapanmasının ardından içeriye girmek isteyen adaylar alınmadı. Sınavın 10.15’te başlayacağını dile getirerek ısrarda bulunan adaylara güvenlik görevlileri sınav kurallarını hatırlattı. Ardından adaylar sınav merkezi kapısının önünden uzaklaştırdı. 

KAPILAR KAPATILDI

Saatler 10:00’ı gösterdiğinde kapılar kapatıldı.  Türkiye genelinde hiçbir sınav yerinde adaylar artık içeri alınmıyor. Adaylar aileleriyle son kez sarılıp vedalaştı, aileler şans dileklerini edip çocuklarının stresini azaltmak için son konuşmalarını yaptı. Genel olarak aileler; ‘önemli olan sınav değil, çocuklarımız’ diyerek çocuklarını rahatlatmaya çalıştı. Saatler 10:15’i gösterdiğinde ise adayların sınav maratonu resmen başlamış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.